Czy elektrostymulacja mięśni wymodeluje i wyszczupli sylwetkę?

Elektrostymulacja w salonie

Elektrostymulacja, znana również jako prądy EMS jest to elektryczna stymulacja mięśni, którą wykonuje się w celu terapii urazów mięśniowych, polepszenia napięcia mięśniowego i krążenia krwi. W kosmetologii i medycynie estetycznej służy również do modelowania sylwetki. Z poniższego artykułu dowiesz się jak działa elektrostymulacja, jak wygląda zabieg elektrostymulacji i jakie urządzenie do elektrostymulacji wybrać do salonu kosmetycznego lub SPA. 

Jak działa elektrostymulacja

Do wykonania zabiegu elektrostymulacji wykorzystuje się aparat do elektrostymulacji. Jest to urządzenie, które emituje serie impulsów prostokątnych unipolarnych przewodzonych przez elektrody silikonowo – węglowe do mięśni. Odpowiednio modulowane impulsy elektryczne oraz odpowiednie ułożenie elektrod wywołują skurcze tężcowe, które są bardzo podobne do naturalnych. 

Elektrostymulacja – efekty

Zabieg elektrostymulacji jest głównie wykorzystywany w rehabilitacji oraz przez sportowców w ramach uzupełnienia treningu. Jednak ze względu na swoje właściwości, elektrostymulacja znalazła także swoje zastosowanie w kosmetologii. Poprawia wygląd sylwetki, rzeźbi mięśnie, rozbija cellulit, spala tkankę tłuszczową. Dodatkowo:

 • uwalnia szkodliwe produkty przemiany materii,
 • udrażnia naczynia limfatyczne,
 • pobudza wymianę metaboliczną,
 • zwiększa aktywności biologicznej komórek,
 • redukuje stwardnienia w tkance podskórnej,
 • poprawia krążenia.

Jak wygląda zabieg elektrostymulacji

Zabieg oczywiście zawsze zaczyna się od wywiadu z klientem, aby wykluczyć przeciwwskazania:

 • spastyczne porażenia mięśni
 • ropne i zapalne stany skóry,
 • choroby serca
 • rozrusznik serca,
 • epilepsja,
 • nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia, także okres wskazany przez lekarza po ich chirurgicznym usunięciu. 

Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań:

 1. przygotowujemy klienta, który wygodnie układa się na fotelu kosmetycznym, dezynfekujemy swoje ręce
 2. przygotowujemy wybrane elektrody, nakładamy na nie żel jako substancję sprzęgającą.
 3. włączamy aparat do elektrostymulacji, wszystkie regulatory intensywności zmniejszamy do minimum, wybieramy odpowiedni program, przykładamy elektrody do klienta i mocujemy je opaskami zapinanymi na rzepa, 
 4. następnie podpinamy odpowiednie kable do wybranych elektrod, tak aby obieg był zamknięty. Urządzenie ma tzw. bramki, czyli osobne wejścia dla każdej pary elektrod (anoda i katoda). Elektrody układa się na punktach motorycznych – miejsce wniku nerwu do mięśnia. 
 5. stopniowo zaczynamy zwiększać intensywność do odczuć klienta, na każdy mięsień osobno. 

UWAGA Podczas zabiegu nie wolno zostawić klienta samego ani pozwalać mu samemu regulować intensywność, grozi to zerwaniem mięśnia. 

Zabieg kończymy zmniejszając intensywność do minimum dla każdej pary elektrod, odłączamy kable i wyłączamy aparaturę. Seria zabiegów wynosi od 10 do 20, wykonujemy je codziennie lub co drugi dzień.

Jakie urządzenie do elektrostymulacji wybrać

Przed zakupem urządzenia do elektrostymulacji musisz zastanowić się jak chcesz oddziaływać na mięśnie klientów. Czy skłaniasz się do modelowania sylwetki i chcesz pomóc klientom uzyskać lepszą figurę, czy korzystać bardziej jako forma rehabilitacji.

Nowoczesne urządzenia kosmetyczne pozwalają na wykonanie kilku opcji zabiegowych, dzięki możliwości wyboru częstotliwości prądu impulsowego i odpowiedniego programu dla danego problemu jak np. usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu, zwiotczenie mięśni, zwiotczenie skóry.  

Gotowe programy na odpowiednie partie mięśni jest to duże udogodnienie dla osoby wykonującej zabieg jednak nie jest to do końca komfortowe rozwiązanie dla klienta. Na szczęście, na rynku znajdują się również bardziej precyzyjne aparaty do elektrostymulacji, które pozwalają manualnie dobrać częstotliwość, amplitudę i szerokość impulsu. Ustawienie dłuższych impulsów przy mniejszej amplitudzie zapewnia większy komfort klientom. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu do elektrostymulacji?

Częstotliwość odnosi się do liczby impulsów stymulacyjnych dostarczanych w ciągu sekundy, mierzonej w hercach (Hz). Niskie częstotliwości (0-70Hz) wywołują skurcze lub drżenie mięśni, wyższe natomiast wpływają na neurony czuciowe. 

Szerokość impulsu odnosi się do długości czasu, na jaki ustawiona jest każda grupa impulsów stymulacji, mierzona w mikrosekundach (us) lub milisekundach (ms). Powszechnie spotyka się urządzenia EMS oferujące zakres 200-500 jednostek.  Krótka szerokość impulsu jest mniej odczuwalna przez pacjenta ale dłuższa daje lepsze efekty. 

Amplituda (czasami określana jako intensywność) odnosi się do siły dostarczanej stymulacji, mierzonej w miliamperach (mA). Amplituda musi być wystarczająco wysoka, aby wywołać pożądany efekt, a jednocześnie pozostać komfortowa. Parametr ten występuje we wszystkich urządzeniach EMS jako przełącznik głośności, suwaki lub przyciski.  

Skorzystaj z naszej rekomendacji – polecamy:

Urządzenie do elektrostymulacji F905

Elektrostymulacja – GIOVANNI Classic

Elektrostymulacja GSPA-B-Tech PRO

Urządzenie do elektrostymulacji BR-2003

Jeśli nadal masz problemy z wybraniem odpowiedniego urządzenia do elektrostymulacji zachęcamy do bezpośredniego kontaktu przez email biuro@logii.pl lub telefonicznie – 41 275 61 18

You Might Also Like