Od soboty 27 lutego 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie ryzyka zakażeniem koronawirusem. Nie możemy już nosić zwykłych chust, bandan, szalików czy przyłbic (które mogą być dopuszczalne tylko, jeśli włożymy pod nie maseczkę).
Do użytku dopuszczono zaś wszelkie maseczki (łącznie z materiałowymi, medycznymi, bawełnianymi itp.), które powinny być noszone zgodnie z zaleceniami producenta i szczelnie okrywać naszą twarz (w taki sposób, by usta oraz nos były zakryte).
Rekomendowane są jednorazowe maseczki chirurgiczne (które nie chronią przed wirusami, a jedynie tworzą barierę pomiędzy zanieczyszczeniem lub patogenem a naszymi błonami śluzowymi), oraz skuteczniejsze półmaski filtrujące oznaczane skrótem FFP, które możemy podzielić na 3 klasy.
FFP1 – przeznaczone są głównie do ochrony podczas prac stolarskich lub budowlanych, a ich skuteczność filtracji szacowana jest na około 80 proc. Chronią przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej toksyczności.
FFP2 lub N95, KN95 – wyposażone w filtr zapewniający ponad 94-proc. ochronę przed patogenami.
FFP3 lub N99, KN99, których skuteczność oceniana jest na około 99 proc.
Chronią przed cząstkami stałymi lub ciekłymi o wysokiej toksyczności, m.in. aerozolami, wirusami, bakteriami, grzybami i zarodnikami oraz pyłami przemysłowymi, a także mogą zabezpieczać m.in. przed wysoce zakaźnymi patogenami powodującymi gruźlicę lub odrę.
Półmaski filtrujące są to maseczki wielokrotnego użytku, które należy regularnie zdejmować i po dłuższym stosowaniu powinny być zdezynfekowane (środkiem odkażającym o zawartości alkoholu powyżej 70 proc. lub wyparzone wrzątkiem). Jeśli chcecie aby maseczki działały skutecznie, zdejmujcie je co 45 minut i dajcie im i sobie odetchnąć na 5 minut. Maseczki chirurgiczne powinny być noszone nie dłużej niż 4 godziny bez zdejmowania. Po takim czasie przerwa na swobodne oddychanie powinna wynosić od 30 do 60 minut. Maseczki FFP2 (N95, KN95) nadają się do użytku od około 8 godzin do 48 godzin (w zależności od rekomendacji producenta). Pamiętajcie, że dłuższe noszenie masek bez przerwy naraża nasz układ oddechowy na infekcję grzybami i bakteriami, a naszą skórę na schorzenia dermatologiczne. Róbcie zatem odpowiednie przerwy i korzystajcie z atestowanych maseczek. Pamiętajcie też o tym, aby noszone przez nas maseczki szczelnie przylegały do naszej twarzy.